اشتراک‌گذاری:

1 دیدگاه
 1. خانه
 2. درمان
 3. ساخت پروتز پا – پای مصنوعی در مشهد

ساخت پروتز پا – پای مصنوعی در مشهد

دسته‌بندی: درمان

 قطع پا ، پروتز پای مصنوعی زیرزانو بالای زانو در مشهد

درصورت درخواست جهت ویزیت یا اطلاع از هزینه ها و ساعات و روزهای کاری لطفا به شماره پیامکی SMS پذیرش 09151238486 پیامک ارسال بفرمایید.

مراکز بسیاری اقدام به طراحی و ساخت  پروتز پای مصنوعی در مشهد میکنند. تعدادی از این مرکز ها توسط افراد پیشکسوت تجربی مدیریت می شوند. که بدلیل تاسیس رشته علوم پزشکی ارتوز و پروتز در سال 1360 شمسی ، ماقبل این سال متخصصین بصورت تجربی ( غیر دانشگاهی ، مانند بهداشتکاران دندان سابق ) توسط وزارت بهداری سابق بین سالهای 1340 تا 1360 شمسی آموزش دیدند. اما اکنون تربیت کارشناسان این رشته توانبخشی-پزشکی تا مقطع دکترا در وزارت بهداشت و درمان می باشد.

مرکز فنی ارتوطب :

مفتخر است که با تکنیک های بسیار جدید و مواد اولیه درجه یک اقدام به طراحی و ساخت پروتز پا ، پای مصنوعی در مشهد می نماید و تلاش کلینیک براساس تعادل بین تخصص علمی دانشگاهی و تجربه می باشد ( مراکز تجربی علی رغم داشتن تجربه زیاد از داشتن مدرک علمی و دانشگاهی بی بهره هستند.).کلینیک فنی ارتوطب با بیش از یک دهه تجربه کلینیکی اقدام به طراحی سبک ترین سوکت های پروتز پا ، پای مصنوعی در مشهد می نماید استفاده از فیبرهای کربنی با ضخامت بالا به همین منظور انجام می شود.

بررسی قیمت تمام شده ساخت پروتز پای زیرزانو – بالای زانو – پای مصنوعی در مشهد

مراکز ساخت پروتزپا براساس بودجه و هزینه دریافتی از شما اقدام به تهیه مواد اولیه و قطعات می نمایند پس الزاما قیمت ارزان نشانگر کیفیت بالا نیست و اتفاقا پروتز های ارزان قیمت معمولا دوام بسیار پایینی دارند. مراکز خیریه و عام المنفعه که بعضا اقدام به ارایه خدمات ساخت پروتز میکنند هم بعضا با مشکل کیفیت بسیار پایین مواد اولیه مواجه هستند. استفاده از مواد اولیه ارزان مانند رزین صنعتی به جای رزین پزشکی آثار زیان باری برای سلامت پوست و سلامت اندام قطع عضو بدنبال دارد که نمونه این آسیب پوستی شدید در اینستاگرام کلینیک @ortho_teb_clinic قابل بازدید می باشد.

درصورت درخواست جهت ویزیت یا اطلاع از هزینه ها و ساعات و روزهای کاری لطفا به شماره پیامکی SMS پذیرش 09151238486 پیامک ارسال بفرمایید.

تلاش ما

بر این است. تا با تلفیق علم و دانش آکادمیک روز و بکارگیری جدیدترین تجهیزات اندازگیری و سنجش و داشتن بیش از یک دهه تجربه کلینیکی. بهترین ساخت پروتز پا | پای مصنوعی در مشهد را برای شما فراهم بیاوریم. قطع پا و استفاد از پروتز پا یک تغییر دائمی است. برای بعضی از بیماران ، درد یا بیماری در اندام و پا ممکن است قابل تحمل  باشد و اما برای بعضی دیگر خیر.علیرغم وجود پروتز پا های مدرن و جدید بعضی از شرایط  خاص توانایی جسمانی نیز مورد نیاز است. افراد در توانایی خود برای تنظیم و قبول شرایط جدید بدن شان و گاهی اوقات روش زندگی خود متفاوت هستند.

تکنولوژیهای مرتبط با پروتز پا در دو دهه گذشته بمیزان قابل توجهی پیشرفت کرده است.که عمدتا بدلیل تقاضای بیماران است.امروز افرادی که بهردلیل مجبور به قطع پا شده اند دامنه انتخاب گستردتری دارند. مدل های مختلف پروتز پای مصنوعی برای فعالیت های گوناگون از پیاده روی رقص و دو میدانی تا دوچرخه سواری گلف شنا و حتی اسکی روی برف طراحی میشوند.قطعات پروتز فولادی و چوبی سنگین تر ظرف سال ها با پلاستیک سبک آلیاژهای تیتانیوم و پروتز پنجه پای کربنی جایگزین شده اند.

بسیاری از پروتز پاهای مصنوعی جدید :

2SR500شکل و ظاهر الیاف کربن پنج میلی متری جهت ساخت پای مصنوعی در مشهد به این شکل است .

شباهت زیادی به پای طبیعی انسان دارند. بخشی از انرژی هنگام پیادروی را ذخیره میکنند وبه بدن برمیگردانند.امروزه افراد سالم با قطع پا تا وسط ساق باید بتوانند در طیف گسترده ای از مسئولیتهای عادی زندگی شرکت کنند. آنها میتوانند بدون هیچ نوع لنگش قابل تشخیص درفعالیت های تفریحی و ورزشی شرکت کنند.هنگامی که پا و اعضای تحتانی بدن قطع میشوند و یا از بین میروند.یک پروتز پا میتواند نقش مهمی در توان بخشی بازی کند. برای بسیاری از افراد یک پای مصنوعی میتواند تحرک و توانایی مدیریت فعالیت های روزمره را بهبود ببخشد.همچنین امکانی برای استقلال بیماررا فراهم آورد.

درکشورهای توسعه یافته علت اصلی قطع پا ، اختلال در گردش خون است.دلیل اصلی این اختلالات تصلب شریان است.گرچه تا یک سوم از بیماران همچنین دچار دیابت نیزهستند.این افراد معمولا در دهه ششم زندگی خود و یا مسن ترهستند واکثرا مشکلات پزشکی دیگری نیزدارند.که توانایی تحرک آن ها را محدود میکند و درمقایسه کشورهای در حال توسعه اکثریت قطع عضوها بعلت آسیبهای مربوط بحادثه درزمان درگیری یا آسیبهای صنعتی یا ترافیکی ایجاد میشوند.

قطعات پروتز پای مصنوعی و انواع آن

 • طیف وسیعی از پروتزهای پا طراحی میشوند تا کارکرد و دربسیاری موارد ظاهری مانند یک پای طبیعی را ارائه دهند.گرچه طرحهای مختلفی وجود دارد اما اکثرا قطعات مشابهی دارند این قطعات شامل:یک سوکت که در آن انتهای پا اندازه و فیت میشود.
  تعلیق ، که پروتز را روی پا نگه میدارد.
  شفت.
  پنجه پا.
  پوشش برای بهبود ظاهر پا مصنوعی.
  کاور پروتز.
  قطعات هوشمند و سنسورهای پروتز جهت کارایی بالا و ارسال اطلاعات به سیستم کامپیوتری.نصب حسگر های الکترونیک پای مصنوعی در مشهد مطابق تصویر انجام می شود .
M0782 / M0787

سوکت پروتز پا

تلاش ما بر این است تا طراحی سبکترین ساخت سوکت کربنی پروتز پا | پای مصنوعی در مشهد را برای بیمار انجام بدهیم. سوکت سبک و راحت و سازگار با پوست بیمار در استفاده بهینه از پروتز پا بسیار مهم میباشد.اگر سوکت نامناسب باشد قطعات هر چقدر هم درجه یک باشند راحتی بیمار را تامین نخواهند کرد.اغلب با فوم ، سیلیکون و ژل لاینر بمنظور حفاظت از انتهای پا طراحی میشود. جورابهای خاصی نیز روی انتهای پا را پوشش میدهند تا بتوانند اندازه مناسب و راحتی پا را تضمین کنند.

مواد سنگین چوبی و استیل

درطول سالها توسط پلاستیکهای سبک وزن آلیاژهای تیتانیوم  و پنجه های کربنی جایگزین شده اند.بسیاری از پاهای مصنوعی امروزه مانند بسیاری از پاهای واقعی میتوانند مقداری از انرژی تولید شده در طی پیاده روی را ذخیره کنند و بازگردانند.سایر ویژگی های کلیدی شامل حالت ارتجاعی پا و پاشنه است. که اجازه حرکت طبیعیتر در مچ پا ، جذب شوک ، چرخش چند محوری ، ارتفاع پاشنه قابل تنظیم و مواد ضد آب را میدهد.درهنگام انتخاب پا مناسب برای شیوه زندگی خود ، باید چند عامل را درنظربگیرید. این عوامل عبارتند از : درجه و میزان قطع پا ، سن ، وزن ، اندازه پا ، سطح فعالیت ، اهداف و نیازهای شغلی و زیبایی کاورهای پروتز.

از نظر ساختاری پروتزها میتوانند به 2 دسته تقسیم شوند :

پروتزهایی با اتصال سفت و سخت به مفصل ساق پا (بدون مفصل)
پروتزهای که دارای مکانیزم مفصل پای لولادار هستند (مفصل).

پنجه پای مصنوعی از مچ

  • از لحاظ عملکرد، را میتوان بگروه های زیر تقسیم کرد:مچ پای ثابت با پاشنه نرم (SACH).
   پای الاستیک (انعطاف پذیر) (Elastic Keel Foot).
   پای تک محوری (Single-Axis Foot).
   پای چند محوری (Multi-Axis Foot).
   پای داینامیک (Dynamic-Response Foot).
   پای میکروپروسسور و هوشمند (Microprocessor Foot).
  • TOEFLEX 1114

پروتز پا و پای مصنوعی برای ورزش و کوهنوردی و شنا طراحی و ساخته می شود .

SACH پنجه الاستیک پروتز پا

پنجه ساچ فوت برای پروتز پا ظاهری مطابق تصویر دارد .

اساسیترین نوع پنجه پای پروتزی است و به 2 نوع تقسیم میشود: مچ پای ثابت با پاشنه نرم (SACH)  و پنجه الاستیک.جنس آن از فوم پلی یورتان میباشد که برروی یک حلقه درونی طراحی میشود. و ظاهری مانند پای انسان دارد. ازآنجا که این نوع پای مصنوعی لولا و هیچ قطعه جانبی ای ندارد، نسبتا ارزان، با دوام بوده و نیازمند تعمیر و نگهداری نمیباشد.

این پاها به احساس نرمی و جذب انرژی کمک می کنند. اما به اندازه پنجه داینامیک انرژی را ذخیره نمی کنند. پاهای الاستیک معمولا برای بیمارانی تجویز می شوند که فعالیت هایشان به مقدار کمی پیاده روی با تغییرات سرعت کم محدود می شود.ساده ترین نوع پنجه پای مصنوعی و بدون مفصل است. پاشنه ی لاستیکی تا حدی نرم دارد که با فشردگی در اثر فشار مرحله اولیه پیاده روی کار مچ را تقلید می کند.در ارتفاع پاشنه های مختلف در دسترس است تا با کفش های متفاوت با ارتفاع پاشنه های مختلف هماهنگ باشند.(ارتوپدی فنی و کفش طبی مناسب کفش ورزشی یا اسپرت)

پنجه پای تک محوری (Single-Axis Foot)

همانطور که در تصویر مشخص است. پنجه پای مفصل دار تک محوری شامل یک مفصل مچ پا است که اجازه میدهد تا پا بسمت بالا و پایین حرکت کند. وپایداری زانو را افزایش میدهد.هرچه سریعتر کف پا بطور کامل با زمین ارتباط برقرار کند. پروتز پایدارتر میشود. این موضوع برای بیماران با سطوح بالاتر آمپوتاسیون (قطع عضو بالا زانو و کانادین ) مفید است.بیمار باید پروتز را بطور فعال کنترل کند تا از لرزش زانوی خود جلوگیری کند ومکانیزم پای تک محوره باعث کاهش نیاز باین کنترل مداوم میشود.متاسفانه مچ پا ی تک محوره ، وزن پروتز را افزایش میدهد. نیاز بخدمات دوره ای دارد و کمی گران تر است.

پنجه سینگل یا پنجه مفصل دار پروتز پا ظاهری مطابق تصویر دارد .

پنجه پای پروتز چند محوری  (Multi-Axis Foot)

گرچه ازلحاظ وزن،دوام وهزینه شبیه پنجه پای تک محوره است. اما پای چند محوری روی سطوح ناهموارعملکرد بهتری دارد.علاوه برحرکت بالا و پایین پای تک محوری، یک پای چند محوری میتواند به چپ و راست نیز حرکت کند. و ازآنجا که مفصل مچ پا اضافه شده است میتواند مقداری ازفشارهای پیاده روی را جذب کند وبه محافظت از پا و پروتزپا کمک میکند.

پنجه کربنی و فیبر کربن مطابق تصویر است .

پنجه پروتز پای مصنوعی داینامیک (Dynamic-Response Foot)

افراد با شیوه زندگی فعالتر بطورمعمول یک پنجه پای دینامیک را ترجیح میدهند. پنجه داینامیک برای افرادی ایده آل است که میخواهند سرعت پیاده روی را تغییردهند.مسیرها را سریع تغییر دهند و یا فاصله های زیادتری را طی کنند.پنجه های داینامیک،انرژی را درطول چرخه پیاده روی ذخیره میکنند و سپس آزاد میکنند. وعلاوه براین،این پاها یک محدوده نرمالتر حرکت و یک مدل پیاده روی متقارن را ارائه میدهند.

پنجه کربن و کاور و پوشش پلی یورتان پنجه کربن مطابق تصویر است .

پنجه پروتز پای مصنوعی هوشمند میکروپروسسور (Microprocessor Foot)

یک دسته نسبتا جدید ازقطعات پروتز ها هستند.این اجزای پا / مچ پا دارای سنسورهای کوچک کنترل کامپیوتری هستند. که اطلاعات را هم از اندام فرد و هم محیط اطراف خود پردازش و ارسال میکنند.تا با شرایط  مختلف سازگار شوند. و براساس اطلاعاتی حاصله ازسیگنالهای ورودی،این پردازنده ها یک الگوریتم یا مجموعه ای از قوانین را برای تصمیمگیری در مورد اینکه چگونه مچ پا یا پا باید در هرشرایطی پاسخ دهد،اعمال میکنند.

ریزپردازنده

دستورالعملهایی را برای قسمتهای مختلف پروتز پا فراهم میکند.درآن درحال حاضر ازسنسورهای مختلف ازجمله سنسورهای زاویه مچ پا، شتاب سنج، ژیروسکوپ ها و سنسورهای گشتاور استفاده میکنند. سپس ریزپردازنده ها دراین سیستمها سیگنالهای ورودی را دریافت میکنند. و تصمیم میگیرند که چگونه موقعیت مچ پا را تعیین کنند.چگونه میتوانیم پایداری مچ پا را افزایش دهیم و چگونه موتور مچ پا را در فاز ایستاده تنظیم کنیم.

هدف این مدل پروتز پا

هدف نهایی این مدل پای پروتزی، اینست که حالت طبیعی پای انسان را تقلید کند. با اینحال، مفاصل پروتز درتوانایی خود برای هماهنگی با محیطها متفاوت هستند. گرچه این نوع پاها میتوانند بطور خودکار حرکت پاها و مچ پا را هماهنگ کنند. بطور مستقیم با بدن ارتباط ندارند.میکروپروسسور یا پایه پروتزهای متحرک نیاز به باتری دارند تا تراشه ها، سنسورها، موتورها و محرک ها را بحرکت درآورند.علاوه براین، قطعات الکترونیکی همراه با سیستمهای ریزپردازند ، آن ها را حساس تر از پروتز های معمولی میکنند. بسیاری ازآنها نباید در آب و یا در محیطهای پرگرد وغباریا کثیف استفاده شوند.

با توجه به قطعات اضافی مورد نیاز با افزودن ریزپردازنده

آنها اغلب وزن بسیار بیشتری نسبت بدیگر پروتزهای بالای زانو دارند. وبیماران ممکن است درزمانی که ریزپردازنده اطلاعات را استخراج میکند. وجنبه های مختلف مچ پا یا پروتز پا را تنظیم میکند، متوجه صداهای اضافی از داخل پروتز بشوند.

پروتز پا هوشمند و مفصل نابتسکو در مشهد مطابق تصویر تنظیم می شود .

حس دوباره کف پا

شیوه کار این پای مصنوعی بدین صورت است. نخست با جراحی، انتهای عصبهای باقیمانده ازاندام به بافتی نزدیک بسطح منتقل میشود.سپس 6 حسگر درناحیه کف پای مصنوعی نصب میشود .تا حس کردن حرکت وبافت سطوح را امکانپذیر کند.این حسگرها به محرکهای داخل بدنه اندام مصنوعی متصل شدند. تا ازاین طریق بسطح انتهایی اندام برسند ازاین طریق احساسات به مغزبیمار منتقل میشوند.

حسگر های کف پا مطابق تصویر نصب و راه اندازی می شود .

پای مصنوعی رباتیک میتواند به افراد دارای قطع عضو تعادل بهتری بدهد

بیشتر اوقات برای افراد دارای اندام های مصنوعی، لغزش باعث حادثه میشود.ولی ممکن است پروتزهای رباتیک نوین با عملکردی شبیه پاهای انسان، به بازیابی تعادل بیماران کمک کنند.این راهبرد کنترلی بر پایه مطالعه واکنشهای غیرارادی انسان ودیگر سیستمهای کنترل عصبی عضلانی میباشد. ونتایجی امیدبخش در شبیه سازیها و آزمونهای آزمایشگاهی دارد. این تکنولوژی جدید ، گام های پایدارهنگام گذر روی زمینهای ناهموار و بازیابی بهتر تعادل هنگام لغزش را ایجاد میکند.

با کاربرد این اصول

نه تنها به پروتزهای پا کمک میکنیم بلکه میتواند برای ربات ها نیز کارآمد باشد. بتازگی نتایج تحقیقات حاصل از پیاده سازی این الگوی کنترل عصبی عضلانی روی پاهای مصنوعی و همچنین پیاده سازی آن درشبیه سازیها روی یک ربات در شهر هامبورگ آلمان ارائه میشود.این پژوهش بطور ویژه برشیوه کمک این طرح به بهبود بازیابی تعادل متمرکز است.پروتزهای برقی ، موتورهایی دارند. که میتوانند زاویه زانو و مچ را درهنگام حرکت تنظیم کنند. و اجازه دهند تا گام هایی طبیعیتر برداشته شود.همچنین این موتورها نیرویی را برای جبران فقدان عضلات تولید میکنند و ازسختی های فیزیکی حرکت برای افراد دارای نقص عضو میکاهند.

پروتز پا رباتیک مطابق تصویر طراحی و ساخته می شود .

روح تازه درعلم و هنر ساخت پروتز پا با ورود روکشهای سفارشی پرینتر سه بعدی

پوشش ها در شکل ها و رنگ های متنوعی تولید می شوند بیماران می توانند نوعی را که تمایل دارند انتخاب کنند. و آن را به راحتی بر روی پروتز خود نصب کنند.چراکه اکنون اعتماد بنفس بیشتری نسبت به قبل دارند.روکش ها در حال حاضر در دو نوع دست و پا ارائه میشود و شما می توانید طرح موردنظر خود را انتخاب کنید یا روکش سفارشی برای دست یا پای خود را درخواست کنید.این روکش ها با پلی اورتان و قلاب های فلزی به پروتز می چسبند.روکش ها را با کیفیت بالا و با استفاده از پلاستیک طراحی میکنند. بادوام، بسیار سبک و انعطاف پذیر هستند و براحتی تمیز می شوند.

طراحی و ساخت روکش پروتز پا بالای زانو و پای مصنوعی بالا زانو توسط اسکن سه بعدی و پرینتر سه بعدی مطابق تصویر انجام می شود .

معرفی نرم افزارهای طراحی و تحلیلی برای پرینت سه بعدی در پای مصنوعی

اسکن سه بعدی و ساخت و پرینت سه بعدی از کف پا و اندام باقی مانده مطابق تصویر انجام می شود .در این بخش به معرفی اجمالی نرم افزارهای موجود و مورد استفاده در بخش طراحی ساخت تحلیل و پرینت پروتزهای توانبخشی خواهیم پرداخت که در ساخت مورد نظر استفاده شده است.

 • نرم افزار طراحی صنعتی: Solid Works , 3D Max , Catia
 • نرم افزار پرینترهای سه بعدی شامل: Simplify 3D , Mankati UM , Sketch Up , 3D fast
 • نرم افزارهای پزشکی: Opensim , Gait Analyzia , Anybody , Geomagic
 • اسکنرهای سه بعدی بدن: Shining3D EinScan SE / SP , IIIDScan PrimeSense 3D Scanne

بیشتر بخوانید …

1 دیدگاه. Leave new

 • بهبود
  15/07/2022 00:47

  توضیحاتتون بابت پروتزپا خیلی خیلی کامل بود و خیلی به زبان ساده بیان کردید که بیشتر مناسب افراد عادی جامعه هست و امیدوارم تکنولوژی های جدید که گفتید زودتر وارد ایران بشه و بتونیم پامصنوعی رباتیک دارای حس و حرکت هم داشته باشیم.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست