اشتراک‌گذاری:

1 دیدگاه
 1. خانه
 2. درمان
 3. ساخت پروتز پا | پای مصنوعی در مشهد

ساخت پروتز پا | پای مصنوعی در مشهد

دسته‌بندی: درمان

قطع پا ، پروتز پا ، پای مصنوعی زیرزانو ، بالای زانو در مشهد

مراکز بسیاری اقدام به طراحی و ساخت پروتز پا ، پای مصنوعی در مشهد می کنند تعدادی از این مرکز ها توسط افراد پیشکسوت تجربی اداره می شوند که بدلیل تاسیس رشته علوم پزشکی ارتوز و پروتز در سال 1360 شمسی ، ماقبل این سال متخصصین بصورت تجربی ( غیر دانشگاهی ، مانند بهداشتکاران دندان سابق ) توسط وزارت بهداری سابق بین سالهای 1340 تا 1360 شمسی آموزش دیده اند ، اما اکنون تربیت کارشناسان این رشته توانبخشی-پزشکی تا مقطع دکترا بر عهده وزارت بهداشت و درمان می باشد.

مرکز فنی ارتوطب :

مفتخر است که با تکنیک های بسیار جدید و مواد اولیه درجه یک اقدام به طراحی و ساخت پروتز پا ، پای مصنوعی در مشهد می نماید و تلاش مجموعه بر پایه داشتن تعادل بین تخصص علمی دانشگاهی و تجربه می باشد ( مراکز تجربی علی رغم داشتن تجربه زیاد از داشتن مدرک علمی و دانشگاهی بی بهره هستند. ). کلینیک فنی ارتوطب با بیش از یک دهه تجربه کلینیکی اقدام به طراحی سبک ترین سوکت های پروتز پا ، پای مصنوعی در مشهد می نماید استفاده از فیبرهای کربنی با ضخامت بالا به همین منظور انجام می شود.

بررسی قیمت تمام شده ساخت پروتز پای زیرزانو | بالای زانو | پای مصنوعی در مشهد

مراکز ساخت پروتزپا براساس بودجه و هزینه دریافتی از شما اقدام به تهیه مواد اولیه و قطعات می نمایند پس الزاما قیمت ارزان نشان دهنده ی کیفیت بالا نیست و اتفاقا پروتز های ارزان قیمت معمولا دوام بسیار پایینی دارند. مراکز خیریه و عام المنفعه که بعضا اقدام به ارایه خدمات ساخت پروتز میکنند هم بعضا با مشکل کیفیت بسیار پایین مواد اولیه مواجه هستند. استفاده از مواد اولیه ارزان مانند رزین صنعتی به جای رزین پزشکی آثار زیان باری برای سلامت پوست و سلامت اندام قطع عضو بدنبال دارد که نمونه این آسیب پوستی گسترده در اینستاگرام کلینیک @ortho_teb_clinic قرار داده شده است.

تلاش ما

بر این است تا با تلفیق علم و دانش آکادمیک روز و بکارگیری جدیدترین تجهیزات اندازه گیری و سنجش و داشتن بیش از یک دهه تجربه کلینیکی بهترین ساخت پروتز پا | پای مصنوعی در مشهد را برای شما فراهم بیاوریم. قطع پا و استفاده از پروتز پا یک تغییر دائمی است. برای بعضی از بیماران ، درد یا بیماری در اندام و پا ممکن است قابل تحمل باشد و اما برای بعضی دیگر خیر.علیرغم وجود پروتز پا های مدرن و جدید بعضی از شرایط توانایی جسمی مورد نیاز است. افراد در توانایی خود برای تنظیم و قبول شرایط جدید بدن شان و گاهی اوقات شیوه زندگی خود متفاوت هستند.

تکنولوژی های مرتبط با پروتز پا در دو دهه گذشته به میزان قابل توجهی پیشرفت کرده است. که عمدتا به دلیل تقاضای بیماران بوده است.امروزه افرادی که به هر دلیل مجبور به قطع پا شده اند دامنه انتخاب گسترده تری دارند. مدل های مختلف پروتز پای مصنوعی برای فعالیت های گوناگون از پیاده روی رقص و دو میدانی تا دوچرخه سواری گلف شنا و حتی اسکی روی برف طراحی می شوند.قطعات پروتز فولادی و چوبی سنگین تر ظرف سال ها با پلاستیک سبک آلیاژهای تیتانیوم و پروتز پنجه پای کربنی جایگزین شده اند.

بسیاری از پروتز پاهای مصنوعی جدید :

2SR500

شباهت زیادی به پای طبیعی انسان دارند. بخشی از انرژی هنگام پیادروی را ذخیره می کنند و به بدن برمی گردانند.امروزه افراد سالم با قطع پا تا وسط ساق باید بتوانند در طیف گسترده ای از مسئولیت های عادی زندگی شرکت کنند. آن ها می توانند بدون هیچ نوع لنگش قابل تشخیص در فعالیت های تفریحی و ورزشی شرکت کنند.هنگامی که پا و اعضای تحتانی بدن قطع می شوند و یا از بین می روند. یک پروتز پا می تواند نقش مهمی در توان بخشی بازی کند. برای بسیاری از افراد یک پای مصنوعی می تواند تحرک و توانایی مدیریت فعالیت های روزمره را بهبود ببخشد. همچنین امکانی برای استقلال بیمار را فراهم آورد.

در کشورهای توسعه یافته علت اصلی قطع پا ، اختلال در گردش خون است. دلیل اصلی این اختلالات تصلب شریان است. اگر چه تا یک سوم از بیماران همچنین دچار دیابت نیز هستند. این افراد معمولا در دهه ششم زندگی خود و یا مسن تر هستند و اکثرا مشکلات پزشکی دیگری نیز دارند. که توانایی تحرک آن ها را محدود می کند و در مقایسه کشورهای در حال توسعه اکثریت قطع عضوها به علت آسیب های مربوط به حادثه در زمان درگیری یا آسیب های صنعتی یا ترافیکی ایجاد می شوند.

قطعات پروتز پای مصنوعی و انواع آن

 • طیف وسیعی از پروتزهای پا طراحی می شوند تا کارکرد و در بسیاری موارد ظاهری مانند یک پای طبیعی را ارائه دهند. اگر چه طرح های مختلفی وجود دارد اما اکثرا قطعات مشابهی دارند این قطعات شامل:یک سوکت که در آن انتهای پا اندازه و فیت می شود.
  تعلیق ، که پروتز را روی پا نگه می دارد.
  شفت.
  پنجه پا.
  پوشش برای بهبود ظاهر پا مصنوعی.
  کاور پروتز.
  قطعات هوشمند و سنسورهای پروتز جهت کارایی بالا و ارسال اطلاعات به سیستم کامپیوتری.

  blank

M0782 / M0787

سوکت پروتز پا

تلاش ما بر این است تا طراحی سبکترین ساخت سوکت کربنی پروتز پا | پای مصنوعی در مشهد را برای بیمار انجام بدهیم. سوکت سبک و راحت و سازگار با پوست بیمار در استفاده بهینه از پروتز پا بسیار مهم می باشد. اگر سوکت نامناسب باشد قطعات هر چقدر هم درجه یک باشند راحتی بیمار را تامین نخواهند کرد.اغلب با فوم ، سیلیکون و ژل لاینر به منظور حفاظت از انتهای پا طراحی می شود. جوراب های خاصی نیز روی انتهای پا را پوشش می دهند تا بتوانند اندازه مناسب و راحتی پا را تضمین کنند.

مواد سنگین چوبی و استیل

درطول سال ها توسط پلاستیک های سبک وزن آلیاژهای تیتانیوم و پنجه های کربنی جایگزین شده اند. بسیاری از پاهای مصنوعی امروزه مانند بسیاری از پاهای واقعی می توانند مقداری از انرژی تولید شده در طی پیاده روی را ذخیره کنند و بازگردانند.سایر ویژگی های کلیدی شامل حالت ارتجاعی پا و پاشنه است. که اجازه حرکت طبیعی تر در مچ پا ، جذب شوک ، چرخش چند محوری ، ارتفاع پاشنه قابل تنظیم و مواد ضد آب را می دهد.در هنگام انتخاب پا مناسب برای شیوه زندگی خود ، باید چند عامل را در نظر بگیرید. این عوامل عبارتند از : درجه و میزان قطع پا ، سن ، وزن ، اندازه پا ، سطح فعالیت ، اهداف و نیازهای شغلی و زیبایی کاورهای پروتز.

از نظر ساختاری پروتزها می توانند به دو دسته تقسیم شوند :

پروتزهایی با اتصال سفت و سخت به مفصل ساق پا (بدون مفصل)
پروتزهای که دارای مکانیزم مفصل پای لولادار هستند (مفصل).

پنجه پای مصنوعی از مچ

  • از لحاظ عملکرد، را می توان به گروه های زیر تقسیم کرد:مچ پای ثابت با پاشنه نرم (SACH).
   پای الاستیک (انعطاف پذیر) (Elastic Keel Foot).
   پای تک محوری (Single-Axis Foot).
   پای چند محوری (Multi-Axis Foot).
   پای داینامیک (Dynamic-Response Foot).
   پای میکروپروسسور و هوشمند (Microprocessor Foot).
  • TOEFLEX 1114

blank

SACH پنجه الاستیک پروتز پا

blank

اساسی ترین نوع پنجه پای پروتزی است و به دو نوع تقسیم می شود: مچ پای ثابت با پاشنه نرم (SACH) و پنجه الاستیک.جنس آن از فوم پلی یورتان می باشد که بر روی یک حلقه درونی طراحی می شود و ظاهری مانند پای انسان دارد. از آن جا که این نوع پای مصنوعی لولا و هیچ قطعه جانبی ای ندارد، نسبتا ارزان، با دوام بوده و نیازمند تعمیر و نگهداری نمی باشد.

این پاها به احساس نرمی و جذب انرژی کمک می کنند اما به اندازه پنجه داینامیک انرژی را ذخیره نمی کنند پاهای الاستیک معمولا برای بیمارانی تجویز می شوند که فعالیت هایشان به مقدار کمی پیاده روی با تغییرات سرعت کم محدود می شود.ساده ترین نوع پنجه پای مصنوعی و بدون مفصل است پاشنه ی لاستیکی تا حدی نرم دارد که با فشردگی در اثر فشار مرحله اولیه پیاده روی کار مچ را تقلید می کند.در ارتفاع پاشنه های مختلف در دسترس است تا با کفش های متفاوت با ارتفاع پاشنه های مختلف هماهنگ باشند.(ارتوپدی فنی و کفش طبی مناسب کفش ورزشی یا اسپرت)

پنجه پای تک محوری (Single-Axis Foot)

همانطور که در تصویر مشخص است پنجه پای مفصل دار تک محوری شامل یک مفصل مچ پا است که اجازه می دهد تا پا به سمت بالا و پایین حرکت کند و پایداری زانو را افزایش می دهد.هرچه سریعتر کف پا به طور کامل با زمین ارتباط برقرار کند پروتز پایدارتر می شود این موضوع برای بیماران با سطوح بالاتر آمپوتاسیون (قطع عضو بالا زانو و کانادین ) مفید است.بیمار باید پروتز را به طور فعال کنترل کند تا از لرزش زانوی خود جلوگیری کند و مکانیزم پای تک محوره باعث کاهش نیاز به این کنترل مداوم می شود.متاسفانه مچ پا ی تک محوره ، وزن پروتز را افزایش می دهد. نیاز به خدمات دوره ای دارد و کمی گران تر است.

blank

پنجه پای پروتز چند محوری (Multi-Axis Foot)

اگر چه از لحاظ وزن، دوام و هزینه شبیه پنجه پای تک محوره است اما پای چند محوری روی سطوح ناهموار عملکرد بهتری دارد. علاوه بر حرکت بالا و پایین پای تک محوری ، یک پای چند محوری می تواند به چپ و راست نیز حرکت کند و از آنجا که مفصل مچ پا اضافه شده است می تواند مقداری از فشارهای پیاده روی را جذب کند و به محافظت از پا و پروتزپا کمک می کند.

blank

پنجه پروتز پای مصنوعی داینامیک (Dynamic-Response Foot)

افراد با شیوه زندگی فعال تر به طور معمول یک پنجه پای دینامیک را ترجیح می دهند پنجه داینامیک برای افرادی ایده آل است که می خواهند سرعت پیاده روی را تغییر دهند، مسیرها را سریع تغییر دهند و یا فاصله های زیادتری را طی کنند.پنجه های داینامیک ، انرژی را در طول چرخه پیاده روی ذخیره می کنند و سپس آزاد می کنند و علاوه بر این، این پاها یک محدوده نرمال تر حرکت و یک مدل پیاده روی متقارن را ارائه می دهند.

blank

پنجه پروتز پای مصنوعی هوشمند میکروپروسسور (Microprocessor Foot)

یک دسته نسبتا جدید از قطعات پروتز ها هستند.این اجزای پا / مچ پا دارای سنسورهای کوچک کنترل کامپیوتری هستند. که اطلاعات را هم از اندام فرد و هم محیط اطراف خود پردازش و ارسال می کنند. تا با شرایط مختلف سازگار شوند و بر اساس اطلاعاتی حاصله از سیگنال های ورودی ، این پردازنده ها یک الگوریتم یا مجموعه ای از قوانین را برای تصمیم گیری در مورد اینکه چگونه مچ پا یا پا باید در هر شرایطی پاسخ دهد ، اعمال می کنند.

ریزپردازنده

دستورالعمل هایی را برای قسمت های مختلف پروتز پا فراهم می کند . در آن از در حال حاضر از سنسورهای مختلف از جمله سنسورهای زاویه مچ پا، شتاب سنج، ژیروسکوپ ها و سنسورهای گشتاور استفاده می کنند سپس ریزپردازنده ها در این سیستم ها سیگنال های ورودی را دریافت می کنند و تصمیم می گیرند که چگونه موقعیت مچ پا را تعیین کنند. چگونه می توانیم پایداری مچ پا را افزایش دهیم و چگونه موتور مچ پا را در فاز ایستاده تنظیم کنیم.

هدف این مدل پروتز پا

هدف نهایی این مدل پای پروتزی، این است که حالت طبیعی پای انسان را تقلید کند با این حال، مفاصل پروتز در توانایی خود برای برای هماهنگی با محیط ها متفاوت هستند اگر چه این نوع پاها می توانند به طور خودکار حرکت پاها و مچ پا را هماهنگ کنند، به طور مستقیم با بدن ارتباط ندارند.میکروپروسسور یا پایه پروتزهای متحرک نیاز به باتری دارند تا تراشه ها، سنسورها، موتورها و محرک ها را به حرکت درآورند. علاوه بر این، قطعات الکترونیکی همراه با سیستم های ریزپردازند ، آن ها را حساس تر از پروتز های معمولی می کنند. بسیاری از آن ها نباید در آب و یا در محیط های پر گرد و غبار یا کثیف استفاده شوند.

با توجه به قطعات اضافی مورد نیاز با افزودن ریزپردازنده

آن ها اغلب وزن بسیار بیشتری نسبت به دیگر پروتزهای بالای زانو دارند و بیماران ممکن است در زمانی که ریزپردازنده اطلاعات را استخراج می کند و جنبه های مختلف مچ پا یا پروتز پا را تنظیم می کند، متوجه صداهای اضافی از پروتز شوند.

 

 

blank
حس دوباره کف پا

شیوه کار این پای مصنوعی بدین صورت است: نخست با جراحی، انتهای عصب های باقیمانده از اندام به بافتی نزدیک به سطح منتقل می شود. سپس شش حسگر در ناحیه کف پای مصنوعی نصب می شود تا حس کردن حرکت و بافت سطوح را امکان پذیر کند.این حسگرها به محرک های داخل بدنه اندام مصنوعی متصل شدند تا از این طریق به سطح انتهایی اندام برسند از این طریق احساسات به مغز بیمار منتقل می شوند.

blank
پای مصنوعی رباتیک می تواند به افراد دارای قطع عضو تعادل بهتری بدهد

بیشتر اوقات برای افراد دارای اندام های مصنوعی، لغزش باعث حادثه می شود. ولی ممکن است پروتزهای رباتیک نوین با عملکردی شبیه پاهای انسان، به بازیابی تعادل بیماران کمک کنند.این راهبرد کنترلی بر پایه مطالعه واکنش های غیر ارادی انسان و دیگر سیستم های کنترل عصبی عضلانی می باشد و نتایجی امید بخش در شبیه سازی ها و آزمون های آزمایشگاهی دارد. این تکنولوژی جدید ، گام های پایدار هنگام گذر روی زمین های ناهموار و بازیابی بهتر تعادل هنگام لغزش را ایجاد می کند.

با کاربرد این اصول

نه تنها به پروتزهای پا کمک می کنیم بلکه می تواند برای ربات ها نیز کارآمد باشد به تازگی نتایج تحقیقات حاصل از پیاده سازی این الگوی کنترل عصبی عضلانی روی پاهای مصنوعی و همچنین پیاده سازی آن در شبیه سازی ها روی یک ربات در شهر هامبورگ آلمان ارائه می شود. این پژوهش به طور ویژه بر شیوه کمک این طرح به بهبود بازیابی تعادل متمرکز است.پروتزهای برقی ، موتورهایی دارند که می توانند زاویه زانو و مچ را در هنگام حرکت تنظیم کنند و اجازه دهند تا گام هایی طبیعی تر برداشته شود. همچنین این موتورها نیرویی را برای جبران فقدان عضلات تولید می کنند و از سختی های فیزیکی حرکت برای افراد دارای نقص عضو می کاهند.

blank

روح تازه درعلم و هنر ساخت پروتز پا با ورود روکشهای سفارشی پرینتر سه بعدی

پوشش ها در شکل ها و رنگ های متنوعی تولید می شوند بیماران می توانند نوعی را که تمایل دارند انتخاب کنند و آن را به راحتی بر روی پروتز خود نصب کنند.چرا که اکنون اعتماد به نفس بیشتری نسبت به قبل دارند . روکش ها در حال حاضر در دو نوع دست و پا ارائه میشود و شما می توانید طرح موردنظر خود را انتخاب کنید یا روکش سفارشی برای دست یا پای خود را درخواست کنید.این روکش ها با پلی اورتان و قلاب های فلزی به پروتز می چسبند. روکش ها را با کیفیت بالا و با استفاده از پلاستیک طراحی میکنند و بادوام، بسیار سبک و انعطاف پذیر هستند و براحتی تمیز می شوند.

blank

معرفی نرم افزارهای طراحی و تحلیلی برای پرینت سه بعدی در پای مصنوعی

blankدر این بخش به معرفی اجمالی نرم افزارهای موجود و مورد استفاده در بخش طراحی ساخت تحلیل و پرینت پروتزهای توانبخشی خواهیم پرداخت که در ساخت مورد نظر استفاده شده است.

 • نرم افزار طراحی صنعتی: Solid Works , 3D Max , Catia
 • نرم افزار پرینترهای سه بعدی شامل: Simplify 3D , Mankati UM , Sketch Up , 3D fast
 • نرم افزارهای پزشکی: Opensim , Gait Analyzia , Anybody , Geomagic
 • اسکنرهای سه بعدی بدن: Shining3D EinScan SE / SP , IIIDScan PrimeSense 3D Scanne

 

بیشتر بخوانید …

1 دیدگاه. Leave new

 • blank
  بهبود
  15/07/2022 00:47

  توضیحاتتون بابت پروتزپا خیلی خیلی کامل بود و خیلی به زبان ساده بیان کردید که بیشتر مناسب افراد عادی جامعه هست و امیدوارم تکنولوژی های جدید که گفتید زودتر وارد ایران بشه و بتونیم پامصنوعی رباتیک دارای حس و حرکت هم داشته باشیم.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست