اشتراک‌گذاری:

بدون دیدگاه
45 بازدید

انگشت شست کج پا

 

 

Hallux Valgus

انحراف انگشت شست به خارج و انحراف سر اولین استخوان کف پایی به داخل را نسبت به خط میانی بدن، شست کج یا هالوکس والگوس می نامند.در این حالت به نظر می آید که انگشت شست پا به سوی دیگر انگشتان مایل شده و انگار روی آن ها خوابیده است.

دلایل کجی شست پا :

1- پوشیدن کفش های نامناسب پنجه باریک و تنگ.

2- پوشیدن کفش ها با پاشنه ی بلند.

3- بصورت وراثتی.

4- قطع یا بدشکلی انگشتان مجاور شست پا (خصوصا انگشت دوم).

5- افزایش سن.

6- افزایش وزن.

7- نقرس.

8- بیماری های التهابی مثل روماتیسم مفصلی.

9- کف پای صاف شدید .

10- ایستادن­‌های طولانی مدت.

علائم :

1- درد در داخل و اطراف کجی شست پا .

2- انحراف انگشت شست پا به سمت بیرون .

3- قرار گرفتن شست کج پا زیر انگشت دوم یا روی آن .

4- ورم شست پا .

5- ناتوانی در راه رفتن و ایستادن.

عوارض :

1- انحراف شست پا بصورت کج شدن انگشت شست پا به سمت بیرون .

2- کاهش حرکت کف پا خصوصا در ناحیه پنجه.

3- خستگی زودرس.

4- آرتروز زودرس.

5- ایجاد بافت پینه ای در اطراف مفصل شست پای کج .

6- درد مفصلی در ناحیه قوز شست پا .

درمان کجی شست پا

اولین و مهمترین مرحله در درمان این بیماری این است که همیشه از کفش های طبی مناسب که جای کافی برای انگشتان پا داشته باشد استفاده کنید. در مواردی که ناهنجاری های شست پا خفیف است درمان شامل استفاده از کفی های هالوکس والگوس برای حمایت از قوس جلوی پا و جلوگیری از گسترش صافی کف پا می باشد.

استفاده از کفی‌های طبی داخل کفش، نقص راه رفتن بیمار را تغییر داده و فشار را از روی اولین انگشت پا بر می‌دارد. کفی‌ها انحراف شست را بر طرف نمی کنند اما درد را به میزان قابل توجهی کاهش داده و روند تخریب و اختلال را کاهش می دهند.
 

کفش های طبی هالوکس والگوس پاشنه های تخت دارند. این کفش ها در قسمت جلوی پا بسیار پهن بوده و به انگشتان پا فضای زیادی می دهند.

کفش طبی مخصوص هالوکس والگوس جای بیشتری برای بنیون یا بیرون زدگی استخوانی دارد که اصطکاک برجستگی شست را با کفش کاهش داده و بنابراین تورم، التهاب و درد هالوکس والگوس را کم می کند. کفی های طبی می توانند به بهبود صافی کف پا کمک کنند. با بالابردن قوس جلوی پا به وسیله کفی طبی، پا در قسمت جلو دوباره باریک میشود. با این کار، تحریک برجستگی شست پا که در نتیجه اصطکاک داخل کفش به وجود می آید به حداقل می رسد و التهاب ناشی از هالوکس والگوس نیز کاهش پیدا می کند.

اسپلینت های شبانه هالوکس والگوس نیز وجود دارند که فشار را از انگشت شست پا گرفته و به انگشتان مجاور انتقال می دهند. اسپیلنت‌ها در افراد نوجوان و جوان تأثیر قابل توجهی در حفظ انگشت در وضعیت صحیح در هنگام خواب دارند. در افراد بالغ و مسن‌ این تأثیر کمتر است ولی برای حفظ تحرک مفصل می‌توان از آنها استفاده نمود.

بیشتر بخوانید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست