اشتراک‌گذاری:

بدون دیدگاه
39 بازدید

علل کمردرد

دردی که در قسمت پایین کمر ایجاد می‌شود کمر درد نام دارد. کمر درد به علت بیماری در ساختمانهایی که در کمر قرار گرفتند ایجاد می شود که شامل دیسک بین مهره‌ای، لیگامانهای که استخوانهای ستون مهره ها را به هم می چسبانند ، مفاصلی که ستون مهره ها را بهم وصل می کند نیرو اسپاسم عضلات کمر باشد. درمان کمردرد دلیل شایع مراجعه به پزشک است.

طبق اعلام موسسه ملی اختلالات عصبی و سکته مغزی (NINDS) ، کمر درد شایعترین علت ناتوانی ناشی از شغل است. حداقل 80 درصد مردم در طول زندگی خود کمر درد را تجربه می کنند.
کمر درد یکی از شایع ترین دلایلی است که افراد به پزشک مراجعه می‌کنند و یکی از علل مهم غیبت از محل کار و مرخصی استعلاجی در جوامع می باشد ، خوشبختانه کمر درد قابل پیشگیری است.
کمر انسان ساختمان پیچیده ای است که از ماهیچه‌ها ، تاندون‌ها ، دیسک ها و استخوان ها تشکیل شده است و کمر انسان محلی است که اعصاب کمری در آن قرار گرفته اند این اعصاب از نخاع خارج شده و به داخل اندام های تحتانی می روند. کمر ما از ۵ مهره درست شده است و در بین مهره ها ساختمان های غضروفی به نام دیسک کمری قرار گرفته اند. به علت همین مهره هاست که ما می‌توانیم به جلو و عقب و چپ و راست حرکت کنیم.

ریسک فاکتورهای کمر درد عبارتند از کشیدن سیگار چاقی افزایش وزن افزایش سن کارهایی که نشستنی و بدون فعالیت هستند و یا برعکس کارهایی که مستلزم فعالیت بدنی شدید هستند و بالاخره مسائل روحی از قبیل اضطراب استرس و افسردگی.

انواع کمر درد

.کمر درد از لحاظ مدت زمان شروع می تواند به چندین صورت شکل بگیرد

.حاد باشد یعنی کمردردهایی که کمتر ۶ هفته طول می کشند و در عرض یک و نیم ماه معمولاً بهبود پیدا می‌کند

 .کمر درد هایی که بین یک و نیم تا سه ماه پس شروع علائم دیده می شود که کمر دردهای تحت حاد نامیده می‌شود 

کمردردهای مزمن که کمر درد هایی هستند که بعد از سه ماه درمان هنوز بیمار خوب نشده است و کمردرد هنوز ادامه دارد.

هرچه کمردرد زمان بیشتری طول بکشد تا خوب شود نشانه بیماری های بدتری می باشد

:از لحاظ خصوصیات بالینی کمردرد ها سه دسته تقسیم می شوند

۱- کمر دردهای مکانیکی یعنی کمردرد هایی که با استراحت بهتر می شوند و با حرکت بدتر می شوند. مثلا هنگامی که بیمار حرکت می نشیند یا می‌ ایستد یا راه می رود بدتر می شود. این نوع درد ها به علت بیماریهایی که ریشه عصبی فشار می آورند ، مانند پارگی دیسک کمر ،تنگی کانال نخاعی، ناپایداری و حرکت غیر عادی مهره های کمر لیز خوردن مهره ها.
۲- دردهای التهابی یعنی دردهایی که صبح ها هنگام برخاستن بیمار از بستر ایجاد می شوند و هنگامی که بیمار کمی گرم می شود و حرکت می کند درد بیمار بهتر می شود. این نوع دردها معمولا در بیماری‌های التهابی دیده می شود مانند آرتریت روماتوئید ، اسپوندیلیت آنکیلوزان.
۳- دردهایی که مخلوطی از اینها هستند مانند دردهای مربوط به تومورهای شکستگی ها پوکی استخوان.

درد کمر سمت چپ

درد هایی که در پایین کمر سمت چپ دیده می شوند ، معمولاً به علت پارگی دیسک در سمت چپ می باشد و در تنگی های کانال نخاعی نیز با اینکه تنگی کانال نخاعی نیز معمولاً سوراخ های بین مهره ای در دو طرف تنگ می شود اما علائم ممکن است در طرف چپ دیده شد.

درد پایین کمر سمت راست

درد هایی که در پایین کمر سمت راست دیده میشوند ، معمولاً به علت پارگی دیسک در سمت راست می باشد و در تنگی های کانال نخاعی نیز با اینکه تنگی کانال نخاعی نیز معمولاً سوراخ های بین مهره ای در دو طرف تنگ می شود اما علائم ممکن است در طرف راست درد کمر و سیاتیک ام علائم ممکن است در طرف راست دیده شود.

چه عواملی باعث ایجاد کمردرد در سمت راست پایین می شود؟

کشش آمدن لیگامان ها strain و پاره شدن لیگامان ها Sprain علت کشش آمدن لیگامان ها strain و پاره شدن لیگامان ها Sprain بوجود میاید.
وقتی جسم سنگینی برداشته می‌شود که خارج از توان شخص باشد یا وضعیت بدنی شخص در حالت مناسبی نباشد می‌تواند باعث کشیده شدن لیگامان ها و یا اگر شدیدتر شود باعث پاره شدن لیگامان ها بشود.
کش آمدن و پاره شدن لیگامان ها دلایل اصلی کمردرد حاد هستند.

علت کش آمدن و پاره شدن لیگامان شامل موارد زیر است :

۱ – بلند کردن اجسام سنگین با استفاده از تکنیک بالابردن نادرست.
۲ – پیچاندن یا حرکت بدن در شرایطی که بدن آمادگی ندارد و یا در وضعیت بدی قرار گرفته است.
۳ – کشش بیش از حد لیگامان ها حین ورزش به علت حرکات ناگهانی و سنگین
۴ – گرم نکردن بدن قبل از ورزش
۵ – سقوط از بلندی و زمین خوردن
۶ – کمر درد ناشی از کشیده شدن لیگامان ها و یا پاره شدن آنها که اصطلاحاً در زبان عامیانه رگ به رگ شدن نامیده می شود می تواند خفیف تا شدید باشد.

علائم کش آمدن و پاره شدن لیگامان ها شامل موارد زیر باشد :

۱ – کمردرد ، سفتی یا حساسیت در قسمت تحتانی کمر : یعنی وقتی کمر بیمار را لمس می کنیم ، با فشار دادن عضلات ، بیمار احساس درد می کند . یا بیمار احساس یک توده ای در کمر می‌کند که ناشی از اسپاسم عضلانی است.
۲ – محدود شدن دامنه حرکت به علت کمردرد: یعنی دیگر بیمار نمی تواند مثل قبل به جلو و عقب خم شود یا به طرفین بچرخد. ایستادن یا نشستن به حالت ایستاده دشوار است.کمر درد ممکن است به باسن تیر بکشد.اسپاسم عضلات در قسمت تحتانی کمر است و نوع درمان بستگی به علت و شدت علائم دارد.

روش های درمان درد کمر و گرفتگی های عضلانی :

فرد می تواند با استفاده از استراحت ، بسته های یخ و داروهای ضد درد مانند استامینوفن و ایبوپروفن درمان کند. برای مبتلایان به درد های شدیدتر ، پزشک ممکن است داروهای شل کننده عضلانی و کاهش دهنده درد قوی تر تجویز کند.

سایر گزینه های درمانی می توانند شامل موارد زیر باشند:

۱ – فیزیوتراپی.
۲ – ماساژ ملایم تحت نظر فیزیوتراپیست.
۳ – تمرینات کششی تحت نظر فیزیوتراپیست.
۴ – تحریک عضلات الکتریکی.
۵ – عمل جراحی.

کمردرد شما ممکن است ناشی از “یک وضعیت جدی” باشد. در صورت پیدایش علایم زیر “سریعا”

به پزشک متخصص مراجعه کنید :

۱ – ضعف در اندام تحتانی شما که در اصطلاح عموم مردم ضعف پا نامیده می شود.
۲ – احساس گز گز ، مور مور ، احساس سوزن سوزن شدن در اندام های تحتانی.
۳ – حالت تهوع.
۴ – استفراغ.
۵ – تنگی نفس.
سرگیجه.
گیجی.
تب.
لرز.
درد یا سوزش هنگام ادرار کردن.
خون در ادرار.
بی اختیاری ادرار و مدفوع یا بند آمدن ادرار .

علائم گودی کمر


توانایی تشخیص زود هنگام و به موقع علائم گودی کمر، یک روش آموخته شده است. که می‌تواند از آسیب دائمی جلوگیری کند. این امر نیازمند هوشیاری، وقت و صبر و حوصله است تا به مواردی که می‌تواند باعث بروز این مشکلات شوند رسیدگی شود.اصلاح گودی کمر یکی از راههای درمان کمردرد می باشد. نکته بسیار مهم : از انجام تمرینات ورزشی جهت اصلاح گودی کمر بدون تشخیص پزشک متخصص اکیدا خودداری کنید چرا که ابتدا باید علت کمردرد شناسایی شود اگر علت مشکلات دیسک باشد انجام ورزش ممنوع می باشد.

در اینجا به فهرستی از علائم متداول مربوط به گودی یا گودی کمر اشاره شده است. که می‌توانید برای تشخیص آن‌ها را بررسی کنید:

 • ایجاد حالتی در پشت به شکل c که از نمای پهلوی یک فرد مشاهده می‌شود. باسن نیز به طرز چشمگیری رو به بیرون خواهد بود.
 • وقتی روی زمین دراز کشیده‌اید. در هنگام استراحت بدن، متوجه ی یک فاصله بزرگی بین قسمت تحتانی کمر و زمین می‌شوید

چگونگی ارزیابی گودی بیش از حد کمر 


ارزیابی اینکه فرد دچار گودی بیش از حد کمر است، بسیار آسان است. اولین کاری که پزشک خواهد کرد این است. که از بیمار می‌خواهد تا در برابر فضایی مسطح مانند دیوار یا درب بایستد. فرد باید بتواند بایستند. به گونه‌ای که پشت او به دیوار است و باسن، پاشنه پا، سر و شانه‌های او دیوار را لمس می‌کنند. سپس باید دست خود را (با کف دست‌ها) روی سطح دیوار قرار دهد و سپس آن را به قسمت پشت پایین کمر سر بدهد.

پس از انجام این کار، کار بعدی که باید انجام دهد. ارزیابی فضای بین ستون فقرات و دیوار است. شایان ذکر است که فرد دارای مقدار قابل قبولی گودی کمر دارد. پزشک فقط با حرکت رو به بالا انگشتان خود را به قسمت پایین کمر فشار خواهد داد. از جایی که انگشتان دست بتوانند به کف دست‌ها برسند (دستتان را مشت کنید)، به سمت بالا حرکت می‌دهد. متوجه خواهد شد که اگر فضای بین دیوار و پشت به اندازه کافی بزرگ باشد. به طوری که بتواند کل دست یا کف دست خود از آن بگذراند، فرد دچار گودی بیش از حد کمر خواهد بود.

هرچه فضای بین پایین کمر و دیوار بیشتر باشد، عدم تعادل یا انحراف شدیدتر خواهد بود.

در طی این ارزیابی، اگر فردی دسته عضله‌ی گلوتئالی بزرگی داشته باشد و استخوان دنبالچه به سطح تکیه گاه (مثل دیوار) تماس نداشته باشد. این امر اجازه می‌دهد تا فضای بیشتری بین کمر و تکیه گاه به وجود آید. پزشک می‌تواند بهترین نظر خود را برای تشخیص اینکه آیا انحنای کمر زیاد است یا خیر، ارائه دهد.

عوامل خطر گودی کمر 


گودی یا گودی کمر در صورت عدم درمان و مراقبت صحیح می‌تواند منجر به موارد زیر شود:

 • فتق دیسک کمر: که در آن مرکز نرم یک دیسک غضروفی با فشار خود را از طریق محوطه بیرونی سخت‌تر جلو می‌کشد و باعث درد می‌شود.
 • دژنراسیون یا تحلیل دیسک: دیسک بین مهره‌ها، خون‌رسانی ندارند و عصب‌های بسیار کمی دارد. بنابراین صدمه به آن‌ها تا زمانی که آسیب‌دیدگی قابل‌توجهی ایجاد نشده تشخیص داده نمی‌شود. زیرا خون‌رسانی به آن‌ها وجود ندارد تا بتوانند بهبودی یابند.
 • سیاتیک: سیاتیک با دردی که معمولاً در یک پا احساس می‌شود و نه از پشت زانو مشخص می‌شود. فرد به جای درد شدید، یک احساس سوزش یا سوزن سوزن شدید دارد. این درد بعد از نشستن به مدت طولانی بسیار زیاد احساس می‌شود و در حین پیاده روی یا تحرک داشتن تا حدودی تسکین می‌یابد.
 • مشکلاتی در تحرک داشتن یا درد در هنگام نشستن به دلیل التهاب کمر یا آسیب دیدگی ناشی از تراز نادرست.

درمان کمردرد / گودی کمر 


 

به خاطر داشته باشید که فقط خودتان نمی‌توانید این مشکل را تشخیص دهید و باید برای یک بار هم که شده خود را به یک متخصص نشان دهید. اما طبق مطالعات جدید انجام شده، نشان داده است که این روش‌های درمانی در معالجه افراد مبتلا به گودی کمری و LBP ( کمردرد ) ، موفق‌تر از سایر اقدامات هستند:

 داروها یا مسکن‌ها برای تسکین درد و تورم در ناحیه کمر یا مناطق اطراف آن.

 ورزش و فیزیوتراپی برای افزایش قدرت و انعطاف‌پذیری ماهیچه‌ها.

در حالت گودی بیش‌ازحدکمر به طور غیرطبیعی انحنا دارد. برخی از ماهیچه‌ها بطور غیر طبیعی کشیده و سفت می‌شوند که می‌تواند باعث افزایش یا تشدید گودی شود. برای کاهش سفتی ماهیچه‌ها، باید تمرین‌هایی را انجام دهید. که قسمت‌های سفت شده کشیده شود. چنین مشکلات شایعی باعث می‌شوند عضلات کمر و عضلات فلکسورهای لگن از ناحیه کشاله ران به قسمت پشتی کشیده می‌شوند. کشش این مناطق از طریق ورزش روزانه و تمرینات ورزشی منظم به تسکین علائم گودی کمر کمک می‌کند.

در هنگام تهیه‌ی برنامه مداوم و منظم ورزشی برای گودی کمر، باید به این نکته توجه کرد عضلات باسن و همسترینگ به خاطر گودی کمر، ضعیف‌تر شده‌اند و باید نقاط اصلی در برنامه‌ی تمریناتتان باشند.

هنگام انتخاب تمرین‌های عضله سازی، این نکته را در نظر داشته باشید:

که عوامل متعددی در غیر تراز بودن بدن بر اثر گودی کمر نقش دارند. از جمله:

 • ماهیچه‌های ضعیف هسته.
 • عضلات فلکسور سفت شده.
 • فرم تمرینی ضعیف.
 • عضلات ضعیف گلوتئال (سرینی).

انتخاب تمرینات عضله سازی که به این مناطق می‌پردازد. باعث بهبود در تراز پشت و کمر می‌شود. تمرینات خوب عضله سازی برای گودی کمر اغلب در شرایطی صورت می‌گیرد که فرد روی شکم خود دراز کشیده باشد. دلیل این کار آن است که وقتی فرد روی شکم دراز می‌کشد. می‌تواند عضلات پشت خود را درگیر کند تا کارهای بیشتری انجام دهد.

برخی از تمرینات توصیه شده‌ای که می‌توانید یاد بگیرید:

 • کرانچ شکم.
 • لگ کرل (دستگاه پشت پا).
 • پرس پا در حالت نشسته.

همان‌طور که قبلاً ذکر شد. کشش عضلات می‌تواند یکی از ابزارهای قدرتمند در مبارزه با علائم و پیشرفت گودی کمر باشد. البته روش‌های زیادی برای تقویت کشش وجود دار که می‌توانند پویا، ایستا، پیشرفتی و غیره باشند.

استفاده از یک بریس کمر (کمربند طبی) می‌تواند به درمان کمک کند 

حرکت ستون فقرات کمری می‌تواند بهبودی شکستگی‌های ستون فقرات یا جوش خوردگی‌های بعد از عمل را به تأخیر بیندازد. در مورد گودی کمر، یک بریس کمر ممکن است در محدود کردن حرکت آن کمک کند و مشخص شده است. که این بریس می‌تواند باعث کاهش گودی و کاهش کمردرد نیز شود. در حال حاضر دو بریس پرکاربرد برای این مشکل وجود دارد که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند:

بریس سخت

این نوع بریس‌ها از مواد پلاستیکی سفت و سخت ساخته شده‌اند. مانند بریس‌های Boston بریس یا تی ال اس او (TLSO). اگر بریس به درستی روی بدن نشانده شود. باید حداقل ۵۰٪ از کل حرکت کمر را محدود می‌کند. این نوع بریس فقط در حالت ایستاده یا دراز کشیده پوشیده می‌شود و باید شب‌ها آن را درآورید.

  بریس‌های الاستیکی (کرست) 

بعضی اوقات برای محدود کردن حرکت ستون فقرات، این بریس‌ها توصیه می‌شود. این نوع بریس‌ها اجازه نمی‌دهد که فرد به جلو خم شود. افرادی که مشاغل دارند که مدام باید اجسام سنگینی بلند کنند. گاهی اوقات می‌توانند از این بریس‌ها استفاده کنند. تا از آسیب‌دیدگی کمر جلوگیری کرده یا به یک آسیب‌دیدگی قبلی کمک کنند.

کار بریس‌های کرستی، محدود کردن حرکت است و به عنوان یک یادآوری کننده برای حفظ وضعیت مناسب بدن در حین کار عمل می‌کنند و فرد را وامی‌دارند تا در هنگام بلند کردن اجسام، به درستی عضلات پای خود را درگیر کند و بعضا منجر به کاهش شدت کمردرد نیز می شوند.

 کمردرد و اضافه وزن 

افرادی که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند ممکن است دچار گودی کمر، سیاتیک و موارد دیگری شوند. که می‌توانند از گودی زیاد کمر ناشی شوند. بسته به تمریناتی که برای کم کردن وزن انجام می‌شود. کاهش وزن می‌تواند فشار را در قسمت کمر به مرور زمان کاهش داده و باعث تقویت عضلات کمر و اطراف آن شود. تغذیه سالم همچنین می‌تواند توانایی بدن در بهبودی و همچنین کاهش وزن را تسریع کند.

کمردرد و جراحی 

درمان کمردرد ناشی از دیسک بوسیله جراحی
تنها درمان بیرون زدگی شدید دیسک جراحی می باشد

اگر گودی کمر به مرور زمان پیشرفت کند. ممکن است منجر به آسیب دائمی در قسمت پایین کمر مانند دژنراسیون (تحلیل) دیسک یا سرخوردگی دیسک شود. وقتی این اتفاق بیفتد، عمل جراحی برای رفع گودی کمر به گزینه‌ای مناسب تبدیل می‌شود. در عمل جراحی، ابزارهایی مانند قلاب، میله، سیم، پلاک بر روی ستون فقرات، به‌منظور تنظیم مجدد مهره‌های ستون فقرات نصب شده و از صدمه دیدگی آن‌ها جلوگیری می‌شود.

جراحی باید همیشه به‌عنوان آخرین راه‌حل کمردرد در نظر گرفته شود. زیرا این روش می‌تواند منجر به محدودیت دائمی در حرکت شود و خطر رد ایمپلنت یا عفونت وجود دارد.

درمان کمردرد با فیوژن نخاعی

این یک عمل جراحی بزرگ است که چند ساعت در اتاق عمل به طول می‌انجامد. هدف از این جراحی، جوش دادن یا فیوژن کردن دو یا چند مهره در کمر است. به منظور فیوز کردن مهره‌ها، پیوند استخوانی را می‌توان از استخوان لگن یا بانک استخوان گرفته و بر روی مهره‌ها پیوند زد. تا بتواند پلی بین مهره‌ها ایجاد شود. از ایمپلنت یا پروتزهای فلزی اغلب برای پیوند استفاده می‌شود تا مهره‌ها در جای خود قرار بگیرند.

تا زمانی که پیوند جوش بخورد و بهبود یابد. برخی از خطرات این عمل جراحی عبارت‌اند از: درد در محل پیوند استخوان، خراب شدن فیوژن، شکستن ایمپلنت‌های فلزی یا هر دو، لخته‌های خون که ممکن است به یک آمبولی ریوی منجر شود. که نمونه‌ای جدی این عوارض است که در آن شریان ریه دچار گرفتگی می‌شود، آسیب عصبی؛ رد پیوند؛ یا عفونت.

 درمان جراحی کمردرد تعویض دیسک با نوع مصنوعی 

این عمل جراحی اغلب در صورت بروز دژنراسیون و تخریب دیسک مورد نیاز است.

تخریب دیسک زمانی است که دیسک‌های غضروفی بین مهره‌ها به دلایل طبیعی آسیب دیده یا دچار پیچ خوردگی می‌شوند که در این صورت قسمت داخلی و خارجی یک دیسک ممکن است پاره یا شکسته شود و باعث تحریک اعصاب در لبه بیرونی آنولوس (اصطلاح فانتزی برای است دیسک بین مهره‌ای است) می‌گردد.

بی‌ثباتی حرکات ریز (میکروموشن) می‌تواند در اثر دژنراسیون دیسک ایجاد شود زیرا دیسک‌ها دیگر نمی‌توانند ستون مهره‌ها را به‌خوبی مانند گذشته نگه داشته باشند. به خاطر داشته باشید که دیسک‌ها خودشان از قبل گردش خون ندارند و تعداد اعصاب بسیار کمی دارند. به خاطر این عدم خون‌رسانی، آن‌ها قادر نیستند مانند سایر قسمت‌های بدن، خود را بهبود بخشند.

بیشتر بخوانید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست